Școala Gimnazială Stoilești

Localitatea Stoilești, județul Vâlcea

Școala are următoarele structuri:

Școala Gimnazială Stoilești se află în comuna cu același nume din județul Vâlcea și a fost înființată în anul 1838.

Școala promovează educația de calitate incluzivă pentru toți oamenii din comunitate, copii, tineri și adulți, instituția dorind ca aceștia să conviețuiască în armonie, indiferent de religie, etnie, situaţie materială şi socială.

Cele 20 de cadre didactice ale școlii propun adesea proiecte destinate dezvoltării elevilor pe multiple planuri, printre care „Micul cinefil”, „Economia bazată pe cunoaștere” sau „Director junior”.

Școala se mândrește, de asemenea, cu rezultatele bune și foarte bune ale elevilor la testările naționale, concursuri europene și olimpiade.

Programul „Școala din valiză” este un motiv de bucurie atât pentru cadrele didactice cât și pentru elevi, pentru că lecțiile se desfășoară acum utilizând instrumentele digitale, ceea ce face învățarea mai atractivă.

Director: Maria Olaru
Date de contact: 0250/762.016