Şcoala Gimnazială Pesceana

Localitatea Pesceana, județul Vâlcea

Școala are următoarele structuri:

Comuna Pesceana este situată în partea central-vestică a judeţului Vâlcea, la 38 de kilometri de Râmnicu Vâlcea.

Printre proiectele cu care școala se mândrește se numără  Ansamblul de Dansuri „Pescenița”, care sub îndrumarea domnului profesor Ion Trușcă a câștigat numeroase premii de-a lungul timpului.

Un alt proiect este revista „Pescenița”, tipărită chiar în cadrul școlii, ocazie cu care elevii își pot publica lucrările artistice.

Conducerea școlii și cadrele didactice aplică adesea pentru surse de finanțare menite să îmbunătățească experiența de învățare a acestora.

Prin intermediul acestor proiecte au reușit să obțină 15 calculatoare complet echipate pentru laboratorul de informatică, inclusiv cu licențe Microsoft.

Colaborarea cu Fundația World Vision România a început în 2020, prin proiectul „Pâine și Mâine”, iar din martie 2021, școala a devenit partener în programul „Școala din Valiză”, lucru care a reprezentat un pas important în drumul școlii către educația digitală.

Director: Ligia Trașcă
Date de contact: 0350/524.780, e-mail: scoalapesceana@yahoo.com