Școala Gimnazială Nr. 1 Poienarii de Muscel

Comuna Poienarii de Muscel, județul Argeș

Școala Gimnazială Poienarii de Muscel se află în localitatea cu aceeași denumire, în județul Argeș. Cadrele didactice se preocupă constant de a identifica metode de interacțiune cu elevii. În acest sens, managementul a accesat și desfășurat proiecte de dezvoltare a abilităților digitale și de modernizare a școlii (îmbunatățirea laboratorului de informatică).

Printre proiectele implementate se numără proiectul Erasmus + „Go for IT(C)!”, în urmă căruia cinci cadre didactice au participat la un curs despre utilizarea tehnologiilor moderne și la „Dublu-click pe educație”, program care a avut drept scop refacerea cabinetului de informatică prin obținerea a 15 calculatoare.

Conducerea școlii și-a dorit să facă parte din programul „Școala din valiză” urmărind prin acesta dezvoltarea competențelor digitale ale cadrelor didactice&elevilor și îmbunătățirea calității actului educațional.

De asemenea, un alt motiv care a stat la baza accesării acestui program a fost lipsa internetului și a dispozitivelor în rândul elevilor, școala dorind astfel să participe la dezvoltarea abilităților digitale ale elevilor și pregătirea acestora pentru o piață a muncii competitivă.

Director: Ionuț Burhan
Date de contact: tel: 0248/546.636 /email:

Școala Gimnazială Nr. 1 Poienarii De Muscel