Școala Gimnazială Nr.1 Gălbinași

Localitatea Gălbinași, județul Călărași

Școala Gimnazială Nr.1 Gălbinași este o unitate de învățământ din județul Călărași, în care primesc educație peste 500 de elevi proveniți din mediul rural.

Pentru a oferi elevilor un învățământ de calitate și incluziv, școala a accesat și implementat multiple proiecte cu diferite surse de finanțare.

Printre ele se numără și „CRED – Curriculum relevant, educație deschisă pentru toți”, proiect care a avut și o subcomponentă pe educație digitală. În cadrul proiectului s-au utilizat platformele disponibile, iar toate materialele realizate au fost transferate și în Biblioteca Școlară Virtuală și platforma școlară de e-learning.

Școala a decis să acceseze programul „Școala din valiză” pentru a dezvolta abilitățile digitale ale elevilor și pentru a face predarea mai interesantă și atractivă prin lecții digitale.

Număr de elevi: aproximativ 500
Director: Angelica Olmazu