Școala Gimnazială nr. 1 din Parpanița

Localitatea Paparnița, județul Vaslui

Școala Gimnazială nr. 1 din Paparnița se află în județul Vaslui și este un partener durabil al World Vision România, fundația derulând aici  încă din 2011 programe de dezvoltare comunitară.

O parte dintre cadrele didactice sunt din comunitate, iar o parte fac naveta din comunitățile învecinate. Mediul este unul plăcut, favorabil pentru desfășurarea orelor interactive.

Elevii iubesc programul „Școala din valiză” și vor să lucreze în platformă și pe tablete.

Acest proiect a devenit iubit prin intermediul profesorilor dedicați,  printre care și Ana Marian, profesoara de limba și literatura română care a reușit mereu să stimuleze elevii prin metode interactive și prin îmbinarea modului de predare tradițional cu cel digital.

Director: Dana Nastasă
Date de contact: 0235/458.170