Școala Gimnazială nr.1 Bălteni

Comuna Bălteni, județul Vaslui

Context

Școala Gimnazială nr. 1 Bălteni este situată în comuna cu același nume din județul Vaslui.

Școala are un efectiv mic de elevi, însă pune mare preț pe calitatea educației. Chiar dacă nu sunt mulți elevi, cadrele didactice își dau silința la fiecare lecție pentru a-i ajuta pe elevi să aibă parte de o experiență plăcută și să evolueze câte puțin în fiecare zi.

Școala a fost de curând renovată și oferă condiții foarte bune de învățare pentru elevii din comunitate. La nivelul școlii întâlnim proiecte derulate în parteneriat cu Fundația World Vision, atât educaționale cât și de dezvoltare comunitară.

Școala din Bălteni este dotată cu mijloace moderne de învățământ și încurajează dezvoltarea armonioasă a elevilor. Laboratorul de informatică, biblioteca și aparatura modernă transformă actul educațional în unul mai ușor și mai plăcut.

Profesorii sunt mereu în căutare de noi experiențe în ceea ce privește predarea la clasă, iar directorul este cel care motivează în permanență echipa de profesori și îi sprijină la fiecare pas.

Număr de elevi: 100
Număr de cadre didactice: 18
Director: Mădălina Rotaru
Date de contact: 0232/534.753

Școala Gimnazială Nr.1 Bălteni