Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Zăpodeni

Comuna Zăpodeni, județul Vaslui

Context

Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” din comuna Zăpodeni se află la 16 kilometri de orașul Vaslui.

Cadrele didactice se implică în proiecte diverse printre care cele de tip Erasmus, de dezvoltare comunitară, dar și proiecte în parteneriat cu administrația locală.

Elevii implicați în proiectele World Vision de educație și de dezvoltare comunitară primesc zilnic mese calde și ajutor în efectuarea temelor, sunt implicați în activități extrașcolare, participă la ateliere tematice, iar vara merg în tabere educaționale.

Reprezentații și-au dorit ca școala să devină parteneră în programul „Școala din valiză” pentru ca elevii să poată accesa cu ușurință tehnologia și să-și dezvolte competențele digitale.

Situația materială a elevilor nu le-a permis până la intrarea în program să aibă parte de instrumente digitale destinate învățării, însă acum fiecare elev interacționează săptămânal cu platforma și participă bucuros la orele interactive.

Număr de elevi: 263
Număr de cadre didactice: 17
Director: Maria Diaconu
Date de contact: 0235/342.150

Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Zăpodeni