Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”, Oşeşti

Localitatea Oșești, județul Vaslui

Context

Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Oşeşti se află în județul Vaslui și are în substructură mai multe școli din comunitățile învecinate, cu distanțe mari între ele.

La nivelul școlii, World Vision România mai desfășoară programul „Pâine și Mâine” (dedicat copiilor vulnerabili care au nevoie să rămână la școală) și proiecte de educație remedială și dezvoltare comunitară.

Programul „Școala din valiză” este unul dintre proiectele de suflet ale școlii din Oșești pentru că oferă elevilor ocazia să-și formeze competențele digitale de care au nevoie.

Cadrele didactice au fost dornice de la început să parcurgă cursurile de formare și să creeze lecții interactive în platformă, pentru a-i ajuta pe elevi să înțeleagă mai ușor lecțiile și să rețină majoritatea informațiilor din clasă.

Număr de elevi: 400
Număr de cadre didactice: 30
Director: Elena Zota
Date de contact: 0235/346.321

Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”, Oşeşti