Școala Gimnazială „Liviu Dan”

Strada Principală nr. 306-307, Mociu, Cluj

Context

Școala Gimnazială „Liviu Dan” din comuna Mociu este o școală mică, oferind educație pentru aproximativ 90 de elevi.

Reprezentanții școlii cred că „Nu zidurile fac o școală, ci spiritul ce domnește în ea.”. De aceea, pe lângă procesul educațional, școala își propune promovarea tradițiilor populare românești și a unicității zonei, prin scenetele și serbarea de colinde organizate cu ocazia fiecărui Crăciun, cu implicarea tuturor elevilor și a cadrelor didactice de la instituțiile importante din împrejurimi.

Se mândresc cu organizarea festivalului regional „Tradiții și Contemporaneitate”, prin intermediul căruia comunitatea este adusă împreună cu școala, elevii împreună cu familiile lor. În cadrul festivalului se organizează concursuri de abilități practice și sunt promovate îndeletnicirile populare.

Școala are o bună colaborare cu micile inteprinderi locale, încercând astfel să creeze oportunități prin care elevii pot pune în practică teoria studiată.

„Școala din valiză” este primul program de învățare digitală în care este implicată instituția.

Județ: Cluj
Localitate: Mociu
Număr de elevi: 87
Număr de cadre didactice: 17
Director: Elisabeta Mozeș
Date de contact: 0264/235.217

Școala Gimnazială „Liviu Dan”