Școala Gimnazială Gura Văii

Sat Gura Văii, comuna Bujoreni, județul Vâlcea

Școala Gimnazială Gura Văii se află în comuna Bujoreni din județul Vâlcea, în zona în care acum aproape 2000 de ani au avut loc luptele între daci și romani.

Deviza școlii este inspirată de Albert Einstein, care spunea că „Educația este ceea ce rămâne după ce ai uitat tot ceea ce ai învățat în școală.”.

Este o școală în care învață peste 350 de elevi, sub îndrumarea a 40 de cadre didactice.

Școala se concentrează pe materiile studiate și pe dezvoltarea abilităților de viață ale elevilor, esențiale pentru o creștere sănătoasă și pentru bunăstarea copiilor dincolo de educația formală.

„Școala din valiză” este un program în care școala participă încă din 2019. Reprezentanții școlii consideră că programul este unul util deoarece dezvoltă competențele digitale ale profesorilor și ale elevilor.

Director: Georgiana Tudor
Date de contact: 0234/334.838, e-mail: scoala_gura_vaii@yahoo.com