Școala Gimnazială Glodenii-Gândului

Comuna Țibănești, județul Vaslui

Context

Școala Gimnazială „Glodenii Gândului” este situată în comuna Țibănești, județul Iași. Conducerea școlii își propune ca educația să aibă în centru elevul și bunăstarea lui.

În prezent, pe lângă Școala din Valiză, instituția este implicată în proiectul european „Comunități Implicate, Educație de Calitate” derulat de World Vision România, proiect menit să reducă abandonul școlar.

Școala este foarte activă în proiecte extracurriculare, printre acestea numărându-se mobilități Erasmus, în cadrul cărora au avul loc schimburi de experiență cu elevi și cadre didactice din alte țări ale Uniunii Europene.

 

Cadrele didactice sunt implicate constant în derularea de activități menite să contribuie la dezvoltarea de aptitudini și comportamente pozitive în rândul elevilor din comunitate. Excursiile în sat și în comună pentru explorarea mediului și activitățile tematice menite să dezvolte elevilor abilități de viață sunt doar câteva dintre exemple.

Număr de elevi: 398
Număr de cadre didactice: 24
Director: Mariana Pantilimon
Date de contact:0232/326.279

Școala Gimnazială Glodenii-Gândului