Şcoala Gimnazială „Andone Cumpătescu”

Comuna Rafaila, județul Vaslui

Context

Școala are o echipă de cadre didactice mereu în mișcare, gata să îmbunătățească zi de zi actul educațional. Elevii participă adesea la activități și sunt motivați să vină la școală, mai ales datorită relației de prietenie pe care o au cu cadrele didactice.

Activitățile din cadrul școlii nu sunt destinate doar elevilor, ci și părinților și membrilor comunității, din dorința de a construi o relație de parteneriat între toate părțile implicate în educația copiilor.

La nivelul școlii, Fundația World Vision derulează proiecte de dezvoltare comunitară și programul educațional Pâine și Mâine, prin care elevii primesc zilnic o masă caldă  și ajutor la teme.

Școala își dorește să diminueze și să elimine decalajele dintre copii pentru a le oferi șanse egale la educație tuturor. Printre obiectivele școlii se numără introducerea educației digitale ca formă permanentă de învățare, de unde și motivația școlii pentru a accesa programul „Școala din valiză”.

Număr de elevi: 230
Număr de cadre didactice: 24
Director: Iulia Ciolan
Date de contact: 0754.232.469

Şcoala Gimnazială „Andone Cumpătescu”