Despre Școala din Valiză

Școala din Valiză este un program de educație digitală în mediul rural desfășurat începând cu 2018 de Fundația Vodafone România și World Vision România.

Programul își propune să dezvolte abilitățile digitale ale profesorilor și ale elevilor în 350 de școli până în 2025. În prezent programul se desfășoară în 50 de școli din mediul rural, iar numărul beneficiarilor este de peste 18.000: 1.300 de profesori și 17.000 de elevi.

Școala din Valiză susţine profesorii și elevii din mediul rural să-şi dezvolte abilităţile digitale printr-o abordare integrată care înseamnă trei componente:
– echipamente și infrastructură (o valiză tehnologică dotată cu tablete, laptop și suport pentru acces la internet)
– acces gratuit la platforma de e-learning Moodle
– formare profesională continuă a cadrelor didactice.
Ne dorim să-i sprijinim pe profesori să fie mai încrezători în forțele proprii, să creeze și să susțină lecții digitale interactive, iar astfel, împreună cu aceștia, să îi sprijinim pe elevi să fie pregătiți pentru o piață a muncii dominată tot mai mult de tehnologie.

Logo Școala din Valiză

Mascota Școala din Valiză