Liceul Teoretic Peciu Nou

Strada Principala, Nr. 309, Peciu Nou, județul Timișoara

Liceul Teoretic Peciu Nou se află la o distanță de aproximativ 20 de km de Timișoara și are aproximativ 400 de elevi în ciclurile primar și gimnazial.

Conducerea și cadrele didactice consideră că dezvoltarea și perfecționarea competențelor digitale vor duce la o creștere calitativă a actului de predare.

Liceul își propune încheierea de parteneriate și protocoale cu alte unități de învățământ și realizarea unor proiecte și concursuri cu conținut digital-educativ pentru elevii școlii. Deși școala beneficiază de internet și tehnologie, mulți elevi nu au un dispozitiv propriu, ceea ce înseamnă că se află în imposibilitatea de a accesa educația digitală.

„Școala din valiză” este primul program de educație digitală în care liceul este implicat și este o oportunitate excelentă de dezvoltare atât pentru elevi, cât și pentru profesori.

Județ: Timișoara
Localitate: Peciu