Apel Proiect

Programul „Scoala din valiza” se extinde la nivel national în alte 35 de unitati scolare

Bucuresti, 11 iunie 2020 – Fundatia Vodafone Romania și Fundatia World Vision Romania anunta deschiderea apelului de inscrieri destinat scolilor din mediul rural pentru programul „Scoala din valiza”. Scolile interesate sunt invitate sa aplice pana la data de 28 iunie pe https://www.scoaladinvaliza.ro/apel/. Din numarul total de aplicatii vor fi selectate 35 de scoli.

Pentru inscrierea în program pot sa aplice doar scoli care se afla în zona rurala și ale caror cadre didactice pot sa predea minimum doua lectii digitale pe saptamana. Mai multe despre criteriile de eligibilitate și despre responsabilitatile aplicantului sunt disponibile pe https://www.scoaladinvaliza.ro/apel/wp-content/uploads/Ghidul-solicitantului-SDV-2020-2021.pdf

Programul „Scoala din valiza” are ca scop dezvoltarea competentelor de utilizare a tehnologiei de catre elevii și profesorii din mediul rural. În prezent, la aproximativ un an de la lansarea în scoli, programul este operational în 22 de unitati de invatamant din 11 judete, avand peste 11.000 de beneficiari, dintre care 6.000 sunt beneficiari directi (profesori și elevi).

Programul are trei componente principale. Prima este dotarea scolilor cu infrastructura hardware mobila, oferita gratuit acolo unde aceasta este fie absenta, fie deficitara. Echipamentele sunt dezvoltate pe baza conceptului „Instant Classroom” și constau intr-un kit, sub forma de valiza, care contine un laptop pentru profesor și 30 de tablete pentru elevi.

A doua componenta a programului este formarea competentelor digitale ale profesorilor, cu aplicabilitate directa în activitatea de la clasa. „Scoala din valiza” raspunde, astfel, unei probleme de ordin sistemic a invatamantului preuniversitar din Romania, respectiv deficitul de competente în ceea ce priveste utilizarea tehnologiei în scopuri educationale.

A treia componenta este reprezentata de platforma www.scoaladinvaliza.ro și resursele educationale disponibile prin intermediul acesteia, respectiv lectii digitale create de profesori, accesibile pentru elevi atat de la clasa, cat și acasa.

Scoala din Valiza inseamna o abordare de tip 360 de grade a educatiei digitale. Proiectul sustine profesorii si elevii din mediul rural sa-si dezvolte abilitatile digitale prin acces gratuit la platforma de e-learning www.scoaladinvaliza.ro, la o valiza tehnologica dotata cu tablete si laptop si la internet, dar si prin formarea profesionala continua a cadrelor didactice. Ii ajutam pe profesori sa fie mai increzatori in fortele proprii, sa creeze si sa sustina lectii digitale interactive, iar astfel, impreuna cu acestia, ii sprijinim pe elevi sa fie pregatiti pentru o piata a muncii dominata tot mai mult de tehnologie. In acest fel, profesorii transforma scoala, iar elevii invata cu mai multa placere si se dezvolta pentru a face fata intr-o lume a viitorului. Scoala din Valiza inseamna invatamant digital accesibil si de calitate.

Fundatia Vodafone Romania este o organizatie neguvernamentala romaneasca, cu statut caritabil, distincta si independenta de operatiunile comerciale ale companiei, infiintata in 1998. In cei peste 20 de ani de activitate, Fundatia Vodafone Romania a finantat 1.168 de programe derulate de 765 de ONG-uri din intreaga tara, in domeniile sanatatii, educatiei, serviciilor sociale. Proiectele au avut peste 3 milioane de beneficiari – copii, tineri, varstnici, persoane defavorizate fizic, social sau economic. Pana in prezent, Fundatia Vodafone Romania a investit 31 de milioane de euro in proiecte desfasurate de organizatiile non-profit partenere. Mai multe detalii despre programele fundatiei sunt disponibile pe www.fundatia-vodafone.ro,
http://jurnaldebine.fundatiavodafone.ro/ si www.facebook.com/fundatiavodafone.

Aplică